Turniej Piłki Nożnej

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Jastrzębi odbyły się turnieje piłkarskie, które pozwoliły reprezentować Gminę na kolejnych szczeblach.

  • Dnia 6 października 2021r. odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców w klasach VI i młodsi. Wzięło udział pięć szkół: SP Wola Goryńska, SP Mąkosy Stare, SP Kozłów, NSP Owadów oraz ZSP Jastrzębia. Nasza szkoła zajęła I miejsce i będzie brała udział w turnieju Międzygminnym.
  • Dnia 11 października 2021r odbył się Międzygminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt w dwóch kategoriach: klasy VI i młodsze oraz klasy VII-VIII. W kategorii młodszej ZSP w Jastrzębi zajęło II miejsce. W kategorii starszej  ZSP w Jastrzębi zajął I miejsce i przechodzi dalej.

 

 Wycieczka do Zakopanego

W dniach od 4 do 6 października 2021r. odbyła się trzydniowa wycieczka klasy 8a i 7a do Zakopanego z noclegiem w Białym Dunajcu - uczestniczyło 27 uczniów z opiekunami. Wszystkie atrakcje były zaplanowane przy współpracy biura turystycznego. Uczniowie poznawali historię gotyckiego zamku w Czorsztynie, średniowiecznej warowni z XIV w. w Niedzicy, spacerowali Doliną Kościeliską i Krupówkami, podziwiali piękną panoramę Tatr z Gubałówki. Wieczorem uczniowie bawili się przy grillu i muzyce, miłą rozrywką były baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej. 

 

„Międzynarodowy Dzień Kropki”

15 września 2021r. uczniowie naszej szkoły świętowali „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Dzień ten obchodzony był jako dzień kreatywności i odkrywania talentów. Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa, pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie.

Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć, potrzebujemy kogoś kto ten talent w nas zauważy. To dzień budowania wiary we własne możliwości, pewności siebie i pokonywania nieśmiałości.

Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach z kropkami w tle, które są symbolem naszych talentów. Powstały różne prace plastyczne z kropką w roli głównej.

 

    

Kolaż zdjęć uczniów z pracami plastycznymi w Międzynarodowy  Dniu Kropki.

 

Klasa IA w ramach International Dot Day również świętowała niezwykły dzień – DZIEŃ KROPKI. Mamy nadzieję, że to będzie początek kropkowego roku, który pozwoli każdemu dziecku uwierzyć, że jest wyjątkowe.
 
Kolaż zdjęć uczniów klasy Ia w Międzynarodowy  Dniu Kropki.
 
 

Co stracisz, jeśli się nie spiszesz?

Już w czwartek 30 września o godz. 23:59 kończy się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jeżeli do tej pory nie spisałeś się, nie czekaj do końca i zrób to już teraz. Zostało kilka dni, by uniknąć kary. A ta może sięgnąć nawet 5 tys. zł i nie będzie można użyć argumentu, że "przecież nikt się ze mną nie skontaktował". Spis trwa pół roku. Można było się spisać przez Internet, zadzwonić na infolinię, w urzędzie gminy lub udzielając informacji rachmistrzowi.

Udział w Spisie powszechnym to obowiązek ustawowy dla wszystkich osób zamieszkujących terytorium Polski, w tym cudzoziemców.

Wszyscy, którzy się nie spiszą, narażają się na karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej. Wypełnienie formularza spisowego zajmuje tylko kilka minut. Nie warto czekać do ostatniej chwili, w ostatnich dniach spisu pomimo wydłużonych godzin pracy infolinii (do 30 września br. infolinia pracuje codziennie do godz. 20.00) oraz zwiększonego zaangażowania rachmistrzów należy spodziewać się wydłużonego czasu oczekiwania na połączenie z rachmistrzem i nastawić na długie czekanie w kolejce w punkcie spisowym.

Jeśli rachmistrz do nas nie zadzwonił, ani nie przyszedł, to o "odmowie udziału w spisie" nie może być mowy. GUS stoi bowiem na stanowisku, że brak udziału w spisie to praktycznie to samo, co "odmowa w nim udziału".

Jeśli ktoś na ostatnią chwilę chce dokonać spisu, to ma kilka opcji:

  • pierwszą i najlepszą będzie wybór samospisu internetowego. Można go dokonać o każdej porze i nie trzeba rozmawiać z rachmistrzem. Wystarczy wejść na stronę GUS i zalogować się numerem PESEL;

  • druga możliwość to spis telefoniczny. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 22 279 99 99 i tam odpowiedzieć na wszystkie pytania;

  • trzecia opcja to osobiste spotkanie z urzędnikiem w urzędzie.

Jeśli sam nie jesteś seniorem, przekaż te informacje osobom starszym z Twojej rodziny, grona znajomych lub sąsiadów. W przypadku bliskich osób (rodziców lub dziadków) warto zaoferować pomoc w wypełnieniu samospisu internetowego - sprawdź czy już spisali się, a jeżeli jeszcze tego nie zrobili, pomóż im.

Dodatkowo od poniedziałku do czwartku, w godzinach pracy Urzędu Gminy Jastrzębia będzie pełnił dyżur Rachmistrz, który przeprowadzi spis.

 

Bieg "Wilczym Tropem"
 
Dnia 12 września 2021r. odbył się bieg "Wilczym Tropem" upamiętniający żołnierzy "wyklętych", walczących z komunistyczną okupacją. Bieg rozpoczął się od odśpiewania Polskiego Hymnu.
Następnie nasi najmłodsi biegacze pod opieką nauczycielek klas I-III przebiegli 1963 m, czyli symbol daty zabicia ostatniego z "niezłomnych" Sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim Laluś, który skutecznie wymykał się komunistom przez 18 lat po zakończeniu II wojny. Jesteśmy z Was bardzo dumne. Brawo dla wszystkich uczestników za sportowe emocje.
 
kolaż z Biegu "Wilczym Tropem"

Do końca spisu powszechnego został tylko miesiąc! Nie czekaj do ostatniego dnia września!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań kończy się 30 września. Zostało już naprawdę niewiele czasu, aby wypełnić obowiązek spisowy.

Spis powszechny trwa od początku kwietnia. W województwie mazowieckim do tej pory spisało się ponad 60% mieszkańców. Do spisania pozostaje więc jeszcze sporo osób, które najczęściej wiedzą o spisie, ale wypełnienie formularza odkładają na ostatnią chwilę. Warto jednak pamiętać, że im dłużej będziemy czekać, tym większe prawdopodobieństwo stresu i problemów związanych np. z logowaniem do aplikacji spisowej lub połączeniem z infolinią spisową w ostatnich dniach września.

Jeszcze się nie spisałeś? Spodziewaj się rachmistrza

Z osobami, które nie spisały się przez Internet, telefon lub w punkcie spisowym w urzędzie miasta/gminy, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (art. 17a ust. 1-3), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz. Dlatego nie warto zwlekać z wypełnieniem formularza, to zajmuje naprawdę tylko kilka minut!

Spis powszechny – unikalne dane zbierane tylko raz na dziesięć lat

Myślenie, że spis mnie nie dotyczy to błąd! Spis powszechny jest obowiązkowy dla każdego! Odbywa się on zaledwie raz na dziesięć lat. Wypełnienie formularza trwa kilka minut – czy to naprawdę dużo w porównaniu do czasu, jaki spędzamy np. oglądając przerwę reklamową w telewizji?

Zebrane w spisie powszechnym informacje służą do planowania i podejmowania działań dotyczących przyszłości naszych rodzin, edukacji, opieki zdrowotnej, nawet infrastruktury transportowej. Przykład? W trakcie spisu powszechnego będziemy proszeni o podanie miejsca zamieszkania oraz lokalizację miejsca pracy. Dzięki temu statystycy sprawdzą, jak wyglądają dojazdy do pracy na poziomie kraju, województwa, a nawet gminy. To z kolei pozwoli władzom lokalnym poznać potrzeby transportowe mieszkańców i organizować połączenia w regionie.

Nie warto więc odkładać udziału w spisie na później. To jedyne badanie statystyczne, które daje nam możliwość wpływu na decyzje dotyczące naszego otoczenia. Następna taka szansa będzie dopiero za 10 lat!

Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl